excelpogodzinach-logo
Wykresy przebiegu w czasie - wstawianie - Excel Po Godzinach

ENM #006: Wykresy przebiegu w czasie – wstawianie

Excel jest świetnym narzędziem do analizy danych liczbowych. Nie dość, że ułatwi wszelkie obliczenia, pozwoli zautomatyzować powtarzalne czynności za pomocą makr, to w dodatku efekt pracy zaprezentuje na profesjonalnych wykresach. Co jednak zrobić w sytuacji kiedy tak rozbudowane wykresy zawierające etykiety danych, tytuły osi, legendę itp. nie są nam potrzebne? Czy istnieje jakaś alternatywa, nieskomplikowana w budowie i obsłudze, która umożliwia pokazanie jak kształtują się trendy albo zauważenie drastycznych zmian wśród analizowanych danych?

Odpowiedź na tak postawione pytanie znajdziesz w kolejnym już odcinku serii Excel Na Miękko, do obejrzenia którego serdecznie Cię zapraszam. Wystarczy, że klikniesz na filmik zamieszczony poniżej.
 

Wykresy przebiegu w czasie – o tym warto pamiętać

Jeśli obejrzałeś do końca powyższy film to już wiesz czym są sparklines, do czego służą, czym różnią się od tradycyjnych wykresów oraz jak je wstawiać do komórek arkusza. Oczywiście pamiętasz, że w Excelu dostępne są trzy następujące typy wykresów przebiegu w czasie, a mianowicie:
   liniowy;
   kolumnowy oraz
   zysk/strata.

Samo wstawianie wykresów jest bardzo łatwe i ogranicza się do:
1. Zaznaczenia komórki arkusza, w której ma zostać umieszczony wykres.
2. Kliknięcia na wstążce Excela karty Wstawianie, a następnie w grupie Wykresy przebiegu w czasie wybrania właściwego typu wykresu (liniowy, kolumnowy lub zysk/strata).
3. Po pojawieniu się na ekranie okna dialogowego Tworzenie wykresów przebiegu w czasie należy wskazać odpowiedni zakres komórek stanowiących Zakres danych, który zostanie zaprezentowany na mini-wykresie, a następnie kliknąć przycisk OK.
4. Gotowe!

Wstawianie sparklines przy użyciu klawiatury

Przy każdej nadarzającej się okazji zawsze zachęcam do stosowania skrótów klawiaturowych umożliwiających przyspieszenie pracy w Excelu. W dzisiejszym odcinku Excel Na Miękko prezentowałem kombinacje klawiszy za pomocą których można wstawiać sparklines jeszcze szybciej. Dla przypomnienia poniżej wymieniam wspomniane skróty:
   wykres przebiegu w czasie – typ liniowy – Alt + V + C;
   wykres przebiegu w czasie – typ kolumnowy – Alt + V + V;
   wykres przebiegu w czasie – typ zysk/strata – Alt + V + X.
 

Jeśli chciałbyś poznać inne równie przydatne skróty klawiaturowe w Excelu, a jeszcze nie subskrybowałeś newslettera, to możesz zapisać się klikając na poniższy link.
 
   Tak, chcę otrzymać darmowy przewodnik po skrótach klawiaturowych w Excelu!

 
Wstawianie wykresów przebiegu w czasie jest naprawdę łatwe – wystarczy przećwiczyć i zobaczyć jak to działa. W tym celu poniżej zamieściłem plik z danymi, z którego korzystałem przy nagrywaniu szóstego odcina Excel Na Miękko. Kliknij na link poniżej i otwórz lub zapisz na dysku przygotowany przeze mnie plik. Życzę Ci owocnej nauki!

   Wykresy przebiegu w czasie – wstawianie – Excel Po Godzinach

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to dołącz do grona Czytelników bloga Excel Po Godzinach, którzy każdego tygodnia otrzymują sprawdzone porady, wskazówki oraz rozwiązania nietypowych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *