excelpogodzinach-logo
Marka VBA - Excel Po Godzinach

Makra VBA. Zło czai się w załączniku!

Automatyzacja pracy wykonywanej w Excelu (i innych programach pakietu Microsoft Office) przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim można skrócić czas poświęcony na nią, jednocześnie zwiększając jakość osiąganych efektów końcowych. Niestety jest też druga strona medalu. Otóż makra VBA są również wykorzystywane do przenoszenia wirusów komputerowych.

Zaskoczony? Tak mniej więcej dzieje się od premiery Excela 5.0 (miała ona miejsce w 1993 roku), kiedy Microsoft rozbudował pakiet Office dodając do niego język programowania VBA (Visual Basic for Applications).

Co prawda VBA został stworzony w celu ułatwienia pracy użytkownikom poprzez wyręczenie ich w nudnych, powtarzalnych czynnościach, które do tej pory wykonywali samodzielnie. Niemniej jednak pojawiły się osoby zainteresowane wykorzystaniem makr w nieco bardziej oryginalny sposób – do tworzenia wirusów.

Melissa. Tak nazywał się jeden z najbardziej znanych wirusów lat 90-tych, wykorzystujących makra VBA w swojej „działalności”. Rozprzestrzeniał się w zawrotnym tempie korzystając z list adresów e-mail użytkowników, których komputery zostały już zarażone. Do rozsyłanych wiadomości załączał dokument Worda zawierający ten sam wirus.

Naśladowców Melissy było wielu, lecz z czasem ilość wirusów korzystających z VBA malała, a Microsoft wprowadzał poprawki w pakiecie zwiększające bezpieczeństwo użytkowników.

Wydawałoby się, że temat umarł śmiercią naturalną. Tymczasem raporty firm analizujących bezpieczeństwo cyfrowe odnotowały w ostatnich latach istotny wzrost wykorzystania makr VBA do przenoszenia złośliwego oprogramowania.

Niby temat nas nie dotyczy, a jednak każdego dnia cyberprzestępcy podejmują kolejne, coraz bardziej wymyślne ataki.

Jak wygląda taki proceder, jakie są konsekwencje, jak możesz zmniejszyć ryzyko takich infekcji o tym wszystkim mówię w dzisiejszym filmie, do którego obejrzenia gorąco Cię zachęcam.
 

Zgodnie z obietnicą poniżej zamieszczam link do mini-przewodnika, który możesz pobrać, wydrukować i/lub przekazać znajomym. Warto, aby jak najwięcej osób było świadomych zagrożeń czyhających na nieświadomych użytkowników cyfrowego świata.

    Chcesz zobaczyć jak wyglądają maile przenoszące wirusy? Pobierz PDF „Złośliwe makra. Jak ustrzec się przed cyberatakami”.

Jeśli uważasz, że zaprezentowana przeze mnie checklista dotycząca sposobów na zmniejszenie ryzyka infekcjami nie jest pełna, to śmiało umieść w komentarzu jakie dodatkowe kroki podejmujesz w walce z wirusami. Pomóż innym Czytelnikom tego bloga, aby i oni mogli bezpiecznie korzystać z komputera. :)

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to dołącz do grona Czytelników bloga Excel Po Godzinach, którzy każdego tygodnia otrzymują sprawdzone porady, wskazówki oraz rozwiązania nietypowych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *