excelpogodzinach-logo
Jak otworzyć pliki o tej samej nazwie - Excel Po Godzinach

Jak otworzyć pliki o tej samej nazwie?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się w jaki sposób można w Excelu otworzyć pliki o tej samej nazwie? Jeśli myślisz, że jest to niemożliwe to jesteś w błędzie! Wystarczy, że zastosujesz pewną prostą sztuczkę.

Zaintrygowałem Cię? Super! W takim razie przejdźmy do konkretów. 🙂

Aby wyjaśnić Ci w jaki sposób możesz otworzyć pliki o tej samej nazwie posłużę się pewnym przykładem.

Otóż wyobraź sobie, że w firmie XL zainstalowano elektroniczny system rejestracji czasu pracy (zwany również systemem RCP), który na bieżąco gromadzi informacje dotyczące wejść i wyjść pracowników.

Po zakończeniu każdego miesiąca system generuje raport (skoroszyt Excela) o nazwie CZAS-PRACY i umieszcza go w odpowiednim folderze reprezentującym konkretny miesiąc np. dane za styczeń 2016 umieszczone są w folderze 01.2016, dane za luty 2016 umieszczone są w folderze 02.2016 itd.

Twój przełożony zlecił Ci porównanie zawartości raportów za okres styczeń – marzec 2016. Innymi słowy musisz otworzyć wszystkie trzy pliki o tej samej nazwie, której nie wolno Ci zmienić, i porównać dane w nich umieszczone.

Od czego zaczynasz? To oczywiste, wchodzisz do folderu 01.2016 i otwierasz plik CZAS-PRACY zawierający informacje za styczeń 2016.

Następnie przechodzisz do folderu 02.2016 i ponownie otwierasz plik CZAS-PRACY z danymi z lutego 2016 i… pojawia się niemiła niespodzianka w postaci komunikatu informującego, że nie możesz otworzyć dwóch skoroszytów o tej samej nazwie jednocześnie.

Jeśli korzystasz z Excela w wersji 2007, to na ekranie pojawić się może taki komunikat.
 
Jak otworzyć pliki o tej samej nazwie - Excel Po Godzinach
Natomiast w Excelu 2016 jest on zdecydowanie krótszy.
 
Jak otworzyć pliki o tej samej nazwie - Excel Po Godzinach
Zgodnie z poleceniem przełożonego musisz porównać wszystkie trzy raporty, a więc musisz je wyświetlić jednocześnie, mając na uwadze, że nie wolno Ci zmienić nazw plików.

Co w takim razie powinieneś zrobić?

Otóż jest bardzo proste rozwiązanie tego problemu, przy czym będzie się ono nieznacznie różnić w zależności od używanej wersji Excela.

Jak otworzyć pliki o tej samej nazwie? – Excel 2007

KROK 1: Otwórz pierwszy plik w Excelu.
KROK 2: Naciśnij przycisk Start systemu Windows, a następnie odszukaj i kliknij ikonę programu Microsoft Office Excel 2007.
KROK 3: Kolejne wystąpienie programu Excel zostanie uruchomione.
KROK 4: W nowej odsłonie Excela otwórz plik o tej samej nazwie z kolejnego folderu np. czas-pracy.xlsx z folderu 02.2016.

Jeżeli potrzebujesz otworzyć większą ilość plików tak samo nazwanych, to w takim przypadku musisz powtórzyć kroki 2-4.
 
Jak otworzyć pliki o tej samej nazwie - Excel Po Godzinach

Jak otworzyć pliki o tej samej nazwie? – Excel 2016

KROK 1: Otwórz pierwszy plik w Excelu.
KROK 2: Naciśnij przycisk Start systemu Windows, a następnie odszukaj ikonę programu Excel 2016.
KROK 3: Naciśnij i przytrzymaj klawisz Alt.
KROK 4: Kliknij ikonę/przycisk programu Excel 2016.
KROK 5: Na ekranie pojawi się okno dialogowe Microsoft Excel, w którym należy potwierdzić chęć uruchomienia nowego wystąpienia programu Excel. Kliknij przycisk OK.
 
Jak otworzyć pliki o tej samej nazwie - Excel Po Godzinach
KROK 6: W nowej odsłonie Excela otwórz plik o tej samej nazwie z kolejnego folderu.

Tutaj również możesz powtórzyć kroki 2-6 dla kolejnych plików, które chcesz otworzyć w arkuszu kalkulacyjnym.
 
Jak otworzyć pliki o tej samej nazwie - Excel Po Godzinach
Przedstawione powyżej gotowe „przepisy na sukces” umożliwiają otwarcie wszystkich trzech plików o nazwie CZAS-PRACY i porównanie ich zawartości. Twój szef będzie wniebowzięty. 😉

6 myśli na temat “Jak otworzyć pliki o tej samej nazwie?

 1. Dzień dobry p. Michale na Pana jak zawsze można liczyć. Zadane pytanie i szybka odpowiedz, mało powiedziane wykład prosty jak budowa cepa i oto mi chodziła bez uwag, aby tak dalej prowadzić
  Blog. Pozdrawiam Jankesd

 2. Dzień dobry p. Michale mam nie typową prośbę. Pytanie nie jest związane z tematem, aby Pan omówił na swoim blogu następujący temat pt.Jak zablokować na górze jeden wiersz, który jest różny od pierwszego.Wytłumaczę to w inny sposób w pierwszych wierszach mam ogólne dane Wydziału, aby ich ciągle wyświetlanie podczas przewijania tabeli będzie niepotrzebne zajmują mi znaczną część ekranu co powoduje mniej miejsca na przeglądanie danych. Używam Office 2007

  1. Witaj Jankesd,

   Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem, więc przyjmę następujące założenia: posiadasz arkusz z danymi, w którym w wierszach od 1 do 4 umieszczone są ogólne informacje. Następnie od wiersza 5 w dół umieszczone są informacje zorganizowane w formie tabeli lub zwykłego zakresu (wiersz 5 stanowi nagłówek dla danych). Aby zaoszczędzić sporo czasu na ekranie możesz wykonać następujące czynności:
   1) zaznaczasz wiersz 6 (klikając z lewej strony ekranu na cyfrę 6), a następnie na karcie Widok, w grupie Okno klikasz listę rozwijaną Zablokuj okienka i wybierasz polecenie Zablokuj okienka (w ten sposób nagłówek będzie zawsze widoczny, a dane poniżej będziesz mógł przesuwać góra-dół)
   2) zaznaczasz wiersze 1-4, wybierasz kartę Dane, w grupie Konspekt klikasz polecenie Grupuj (na lewo od numerów wierszy pojawi się mała kolumna ze znakiem minus, jego kliknięcie spowoduje zwinięcie wszystkich czterech wierszy 1-4 w taki sposób, że na ekranie pozostanie nagłówek danych + dane umieszczone poniżej; oczywiście w każdej chwili możesz kliknąć przycisk ze znakiem plus, aby rozwinąć wspomniane wiersze)
   3) możesz również użyć skrótu klawiaturowego Ctrl + F1, aby zwinąć wstążkę Excela. Ten sam skrót rozwija ją ponownie.

   Mam nadzieję, że o takie rozwiązanie Ci chodziło. 🙂

   Pozdrawiam

 3. Dobry wieczór p. Michale szukałem na pańskim blogu tematu dot. wykresów przestawnych i brak jest jego. W związku z tym zwracam się z prośbą w miarę możliwości o omówienie całościowego tematu Wykresy przestawne w którym powinno znaleźć takie wątki do omówienia. Chciałbym również, aby temat był omówiony w Excelu 2007 z którego korzystam

  • Ograniczenie wykresu przestawnego
  • Tworzenie wykresu przestawnego przy użyciu tabeli przestawnej
  • Tworzenie wykresu przestawnego obok tabeli przestawnej
  • Tworzenie wykresu przestawnego przy użyciu tabeli Excela
  • Przenoszenie wykresu przestawnego do innego arkusza
  • Filtrowanie wykresu przestawnego
  • Zmiana typu wykresu przestawnego
  • Zmiana kolejności wykresu przestawnego
  • Dodawanie tytułów do wykresu przestawnego
  • Przenoszenie legendy wykresu przestawnego
  • Wyświetlanie tabeli danych wraz z wykresem przestawnym
  • Drukowanie wykresu przestawnego
  Pozdrawiam
  Jankesd

  1. Witaj Jankesd,

   Tematyka tabel przestawnych i wykresów przestawnych jest bardzo szeroka i omówienie tego w dwóch – trzech artykułach to jak próba wepchania słonia do malucha (chociaż niejedno można do niego zmieścić). 😉

   Na pewno poszczególne zagadnienia pojawią się na blogu, natomiast zdecydowanie bardziej widziałbym całość opracowaną np. w formie kursu online, o ile moi wspaniali Czytelnicy wyraziliby zainteresowanie zarówno samym tematem jak i sposobem jego przekazania.

   Pozdrawiam

 4. Bardzo profesjonalnie wytłumaczone, nie sądziłem że tak się da!
  Świetna strona, bardzo dużo się tu nauczyłem, muszę ci podziękować za twój cenny czas, że dzielisz się swoją wiedzą… Na prawdę dziękuję 😀
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *