excelpogodzinach-logo
Ochrona arkusza - Excel Po Godzinach

Jak zabezpieczyć arkusz przed zmianami?

Wyobraź sobie, że przez ostatnie dni lub godziny ciężko pracowałeś nad zawartością arkusza, który za chwilę przekażesz swojemu klientowi lub współpracownikom. Zanim jednak do tego dojdzie zastanawiasz się w jaki sposób możesz ochronić arkusz przed przypadkowym usunięciem formuł, zmianą formatowania komórek czy też nieumyślnym nadpisaniem danych. Aby uchronić się przed tego typu zagrożeniami nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko skorzystać z narzędzi ochrony dostępnych w Excelu.

Zanim jednak przejdziemy do omówienia szczegółów związanych z zastosowaniem ochrony arkusza warto zapamiętać, że każda komórka w arkuszu dysponuje dwoma opcjami zabezpieczeń, a mianowicie Zablokuj oraz Ukryj.

Włączenie pierwszej z nich uniemożliwia użytkownikowi dokonywanie jakichkolwiek zmian w komórce, natomiast druga opcja sprawia, że zawartość komórki nie będzie wyświetlana w pasku formuły. Inaczej mówiąc, jeśli komórka zawiera funkcję lub formułę, to wyświetlany będzie tylko rezultat jej działania a nie sama jej składnia.

Oczywiście tylko od Ciebie zależy czy chcesz stosować obie opcje zabezpieczeń czy tylko jedną z nich. Musisz również mieć na uwadze, że opisywane ustawienia poszczególnych komórek będą aktywne tylko wtedy, kiedy włączysz ochronę arkusza. Jeśli tego nie zrobisz, to wspomniane zabezpieczenia komórek nie będą działały.

Jak więc widzisz jest to proces dwuetapowy, w którym najpierw określasz opcje ochrony wybranych komórek, a następnie uruchamiasz ochronę arkusza. Excel uniemożliwia dokonywanie jakichkolwiek zmian w ustawieniach komórek kiedy arkusz jest chroniony.

W tym miejscu warto wspomnieć, że każda z ponad 17 mld komórek pojedynczego arkusza (tak tak w arkuszu jest ich dokładnie 17 179 869 184) ma domyślnie ustawioną opcję Zablokuj. Jeśli nie dokonasz żadnych zmian i włączysz ochronę arkusza, to będzie on tylko do odczytu (nie będziesz mógł modyfikować żadnej komórki).

Dlaczego tak się dzieje? Otóż zdecydowanie łatwiej i szybciej jest odblokować kilka lub kilkadziesiąt komórek umożliwiając ich edycję, aniżeli ustawić blokadę dla miliardów pozostałych komórek, z których większość i tak jest pusta.

Jak chronić arkusz?

Skoro zapoznałeś się już z teorią, czas na praktykę. 🙂 Włączenie ochrony arkusza wymagać będzie od Ciebie wykonania następujących czynności.

KROK 1: Aktywuj wybrany arkusz i zaznacz komórkę lub zakres komórek, dla których zmienisz ustawienia ochrony tak, aby użytkownik mógł je modyfikować.
 
Ochrona arkusza - Excel Po Godzinach

KROK 2: Naciśnij prawy przycisk myszy i wybierz polecenie Formatuj komórki. Możesz również użyć skrótu klawiaturowego Ctrl + 1.
 
Ochrona arkusza - Excel Po Godzinach

KROK 3: W oknie dialogowym Formatowanie komórek przejdź do karty Ochrona i odznacz opcję Zablokuj, a następnie kliknij przycisk OK.
 
Ochrona arkusza - Excel Po Godzinach

KROK 4: Jeśli w arkuszu znajdują się komórki zawierające formuły, które chcesz ukryć, to zaznacz je i ponownie wywołaj okno dialogowe Formatowanie warunkowe. Następnie włącz kartę Ochrona, zaznacz opcję Ukryj i kliknij przycisk OK.
 
Ochrona arkusza - Excel Po Godzinach

KROK 5: Na wstążce Excela wybierz kartę Recenzja, a w grupie Zmiany kliknij polecenie Chroń arkusz. Ten sam efekt możesz uzyskać klikając prawym przyciskiem myszy na karcie arkusza i wybierając odpowiednie polecenie z menu.
 
Ochrona arkusza - Excel Po Godzinach

KROK 6: W oknie dialogowym Chronienie arkusza wprowadź hasło zabezpieczające oraz upewnij się, że zaznaczona jest opcja Chroń skoroszyt i zawartość zablokowanych komórek.
 
Ochrona arkusza - Excel Po Godzinach

Jeżeli nie zdefiniujesz hasła potrzebnego do usunięcia ochrony arkusza, to każdy użytkownik będzie mógł bez większego problemu odbezpieczyć go wybierając polecenie Nie chroń arkusza dostępne na karcie Recenzja w grupie Zmiany.

KROK 7: Na liście Pozwól wszystkim użytkownikom tego skoroszytu na możesz zaznaczyć działania, które będzie można wykonać kiedy arkusz jest chroniony. Domyślnie Excel pozwala tylko zaznaczać komórki, zarówno zablokowane jak i odblokowane.

Ustawiając ochronę arkusza możesz pozwolić na:
   zaznaczanie zablokowanych komórek,
   zaznaczanie odblokowanych komórek,
   formatowanie komórek,
   formatowanie kolumn,
   formatowanie wierszy,
   wstawianie kolumn,
   wstawianie wierszy,
   wstawianie hiperłączy,
   usuwanie kolumn,
   usuwanie wierszy,
   sortowanie,
   używanie Autofiltru,
   używanie tabel przestawnych i wykresów przestawnych,
   edytowanie obiektów,
   edytowanie scenariuszy.

KROK 8: Kliknij przycisk OK.

KROK 9: Jeśli w kroku 6 zdefiniowałeś hasło, to teraz wprowadź je ponownie celem weryfikacji i kliknij przycisk OK.
 
Ochrona arkusza - Excel Po Godzinach

Od tego momentu arkusz jest chroniony. Jeśli spróbujesz zmodyfikować zablokowaną komórkę, to Excel wyświetli stosowny komunikat informujący, że znajduje się ona w arkuszu chronionym.
 
Ochrona arkusza - Excel Po Godzinach

W takim arkuszu bardzo łatwo możesz znaleźć wszystkie niezablokowane komórki. Wystarczy użyć klawisza Tab, który pozwala przechodzić z jednej niezablokowanej komórki arkusza do następnej.

Ochrona arkusza działa prawidłowo i pozwala uchronić się przed sytuacjami, o których wspominałem na początku artykułu. Jednakże powinieneś być świadom, że nie jest ona doskonała i w przypadku bardziej zaawansowanego użytkownika Excela znającego język VBA (Visual Basic for Applications) złamanie tej ochrony nie będzie stanowić większej trudności.

Aby wyłączyć ochronę arkusza na karcie Recenzja w grupie Zmiany kliknij polecenie Nie chroń arkusza. Jeśli był on zabezpieczony hasłem, zostaniesz poproszony o jego podanie.
 
Ochrona arkusza - Excel Po Godzinach
Ochrona arkusza - Excel Po Godzinach

Jak chronić skoroszyt?

Pracując z danymi w Excelu możesz skorzystać z kolejnego poziomu ochrony, a mianowicie możesz włączyć ochronę dla całego skoroszytu (jego struktury), która uniemożliwia użytkownikowi wstawianie, przenoszenie, kopiowanie czy usuwanie arkuszy. Ponadto w takim przypadku nie można ich również ukrywać, odkrywać oraz zmieniać koloru karty arkusza.

Oczywiście ochrona arkusza i ochrona skoroszytu mogą działać jednocześnie. W takim przypadku modyfikowanie zablokowanych komórek oraz struktury skoroszytu nie jest możliwe. Natomiast, jeśli chroniony jest tylko skoroszyt, to użytkownik nadal może edytować wszystkie komórki arkusza, ale nie ma prawa przeprowadzać żadnych operacji na arkuszach.

Aby włączyć ochronę skoroszytu wykonaj następujące czynności.

KROK 1: Na karcie Recenzja w grupie Zmiany wybierz polecenie Chroń skoroszyt.
 
Ochrona arkusza - Excel Po Godzinach

KROK 2: W oknie dialogowym Chronienie struktury i systemu Windows wprowadź hasło, a następnie kliknij przycisk OK. Możesz użyć tego samego hasła, co w przypadku ochrony arkusza lub wybrać zupełnie nowe.
 
Ochrona arkusza - Excel Po Godzinach

Jeżeli korzystasz z Excela w wersji 2013 lub nowszej, to zaznaczona jest tylko opcja Struktura. W przypadku starszych wersji programu użytkownik może również zaznaczyć opcję Okna, która blokuje możliwość przenoszenia, zmieniania rozmiaru lub zamykania okna skoroszytu, a także ukrywania i odkrywania okien.

KROK 3: W oknie dialogowym Potwierdzanie hasła ponownie podaj hasło zabezpieczające i kliknij przycisk OK. Ochrona skoroszytu jest od teraz aktywna.
 
Ochrona arkusza - Excel Po Godzinach
Ochrona arkusza - Excel Po Godzinach

Aby wyłączyć ochronę skoroszytu na karcie Recenzja w grupie Zmiany kliknij polecenie Chroń skoroszyt, a następnie w oknie dialogowym Nie chroń skoroszytu podaj hasło zabezpieczające (jeśli było wcześniej zdefiniowane).
 
Ochrona arkusza - Excel Po Godzinach

Zaprezentowane powyżej narzędzia ochrony nie wyczerpują całego wachlarza możliwości zabezpieczenia Twoich danych, jednakże są dobrym wstępem do tego tematu. Jeśli chcesz uniknąć sytuacji, w której użytkownik przypadkowo nadpisuje zawartość komórek lub nie chcesz, aby użyte funkcje i formuły były dla niego widoczne, to ochrona arkusza wydaje się być właściwym rozwiązaniem tego problemu. Stosując ochronę skoroszytu zapobiegasz również ewentualnym modyfikacjom jego struktury uniemożliwiając dla przykładu dodawanie nowych arkuszy.

A jak jest w Twoim przypadku? Czy stosujesz omówione w tym artykule narzędzia czy też korzystasz z innych rozwiązań, jakich? A może w ogóle nie potrzebujesz zabezpieczać gromadzonych w arkuszach danych? Chętnie poznam Twoje doświadczenia w tym zakresie, dlatego zapraszam do pozostawienia komentarza.

22 myśli na temat “Jak zabezpieczyć arkusz przed zmianami?

 1. Dzień dobry p.Michale ponownie artykuł dobrze zrobiony, ale czegoś mi zabrakło do omówienia w nim tj.
  Np. 1.Ochrona VBA
  2. Jak włączyć ograniczoną ochronę komórek/tylko wybranych przez nas/

  1. Witaj Jankesd,

   Dziękuję za komentarz. Faktycznie nie umieściłem w tym artykule informacji jak chronić hasłem zakresy komórek i definiować użytkowników, którzy mogą je edytować, ale poniekąd zrobiłem to z premedytacją. 😉 Pisanie artykułów „tasiemców” może odstraszyć niektórych z moich Czytelników, a tego chciałbym uniknąć. Stąd decyzja, aby tematy nieco bardziej rozległe dzielić na mniejsze artykuły. Dzięki temu po pierwsze w jednym poście mogę przedstawić wszystkie najważniejsze informacje dotyczące jednego zagadnienia nie zasypując nadmiarem informacji, a po drugie teksty mogą pojawiać się częściej. Myślę, że korzyść jest obopólna.

   Pozdrawiam,

 2. Bardzo przydatne narzędzie do ochrony danych. Sam zaczynam przygode z exelem, tak że dla mnie opis świetny. A co Pan myśli o WPS Office? Właśnie korzystam z tego programu, jest bardzo podobny do produktu Microsoftu.
  A cena Microsoft Office nie jest mała.

  1. Cześć Łukasz,

   Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że widzisz wartość w publikowanych tekstach i serdecznie zapraszam Cię do zaglądania na bloga i zadawania pytań. Co się zaś tyczy WPS Office, cóż nie miałem okazji korzystać z tego oprogramowania. Z tego, co zdążyłem zorientować się, to tylko w wersji premium jest możliwość tworzenia makr VBA. Jeśli nie jest Ci to potrzebne na tę chwilę, to produkt wydaje się być ok, ale jak już wspomniałem nie testowałem go (jeszcze).

   Pełnego i legalnego Office’a możesz kupić nieco taniej i nie trzeba przepłacać jeśli nie jest to konieczne. W standardowej ofercie Office 365 dla Użytkowników Domowych (do 5 urządzeń) kosztuje 42,99 zł/miesiąc. Jeśli zdecydujesz się na wersję Office 365 Personal (tylko dla 1 urządzenia) to cena spada do 29,99 zł/miesiąc. W obu pakietach otrzymujesz pełne wersje Worda, Excela, PowerPointa, Accessa, Outlooka, OneNote’a, Publishera + Skype + 1TB miejsca w chmurze OneDrive. Nie jestem pewien, ale prawdopodobnie otrzymujesz w tym pakiecie również 60 minut na rozmowy Skype z całym światem (albo większą jego częścią) – to trzeba zweryfikować na stronie Microsoftu.

   Pozdrawiam

 3. Witam,

  Mam drobny problem odnoście excela 2016. Tworzę program, w którym w tabeli w ostatnich 4 kolumnach wyznaczane są wartości z poprzednich kolumn, w których użytkownik powinien wpisać dane. Użytkownik powinien mieć możliwość:
  1) Wpisywania danych w pierwszych kilku kolumnach
  2) Usuwania i dodawania wierszy
  3) Reszta komórek w tabeli powinna być niedostępna dla użytkownika (zablokowana)
  Wszystkie komórki, które powinny być możliwe do modyfikacji użytkownika przy aktywnej ochronie arkusza formatowane są jako odblokowane. Dodatkowo przy ustawianiu ochrony arkusza zaznaczone mam ustawienie, że użytkownik ma prawo do: zaznaczania zablokowanych/odblokowanych komórek, wstawiania i usuwania wierszy.
  Problem pojawia się w momencie usuwania wiersza. Program informuje mnie, że nie mogę usunąć wiersza gdzie znajdują się zablokowane komórki. Czy jest jakaś możliwość na obejście tego problemu, ewentualnie czy miałby Pan jakieś sugestie gdzie może znajdować się błąd.

 4. Witam Panie Michale,
  Mam pytanie odnośnie ochrony arkuszy, ale w taki sposób aby użytkownik mógł klikając w daną komórkę podejrzeć zawartą w niej formułę. Będę wdzieczny za pomoc.
  Pozdrawiam 🙂

  1. Witaj Pawle,

   Rozwiązanie jest bardzo proste. Zaznacz komórki, które chcesz zabezpieczyć, ale w których chcesz pokazywać umieszczone formuły. Następnie użyj skrótu klawiaturowego Ctrl + 1, aby włączyć okno dialogowe Formatowanie komórek. Przejdź do karty Ochrona i zaznacz tylko opcję Zablokuj. Pamiętaj, aby opcja Ukryj nie była zaznaczona. W takim przypadku po włączeniu ochrony arkusza komórka będzie chroniona, ale podgląd formuły będzie nadal możliwy.

   Ciekawostka: ukrywanie formuł można włączyć zarówno dla komórek zablokowanych przed edycją, jak również dla takich, które mogą być modyfikowane przez użytkownika. Wystarczy tylko zaznaczyć opcję Ukryj i włączyć chronienie arkusza.

   Pozdrawiam,

 5. artykuł nie pomógł. komórki się dało zablokwć przed zmianami ale nadal formuły widoczne. excel 2013 ma inne okna

  1. Witaj Ireneuszu,

   Jeżeli udało Ci się zablokować komórki przed zmianami to super. Ukrycie wyświetlania formuł jest możliwe przy spełnieniu dwóch warunków: 1) zaznaczenie opcji Ukryj, dostępnej w oknie Formatowanie komórek na karcie Ochrona oraz 2) włączenie chronienia arkusza. Tylko wtedy użytkownik nie będzie mógł podejrzeć formuły umieszczonej w takiej komórce.

   Powodzenia w dalszych pracach. Pozdrawiam,

 6. Mam pytanie, czy istnieje możliwość udostępnienia pliku .xlsx dla jednej grupy osób (odczyt, edycja i zapis) natomiast dla innej grupy użytkowników udostępnić tylko do odczytu?

  1. Cześć Konrad,

   Dzięki za interesujące pytanie. Nie próbowałem do tej pory tego robić, ale wydaje mi się, że z użyciem VBA mógłbyś nadać odpowiednie uprawnienia konkretnym użytkownikom korzystającym z danego skoroszytu.

   Pozdrawiam,

 7. Witam,

  mam problem z excelem 2016 (ew. z wersjami 97-2003 – zależy od której strony spojrzeć). Ustawioną ochronę arkuszy w wersji 2016 po otwarciu za pomocą wcześniejszych wersji excela (97-2003, nie wiem jak późniejsze) można zdjąć bez podania hasła, wystarczy jedynie kliknąć „nie chroń arkusza” i jest ona wyłączana bez żądania podania hasła. Czy jest jakiś sposób, aby ochrona była zdejmowana tylko po podaniu hasła?

  1. Cześć Dorota,

   Wyłączenie ochrony arkusza możliwe jest zawsze bez podawania hasła (bez względu na posiadaną wersję Excela) jeśli uprzednio użytkownik włączył chronienie, ale nie nadał żadnego hasła. Zasadniczo tylko w przypadku takiego scenariusza możesz otwierać skoroszyty w innych wersjach programu i wyłączać ochronę. Czy jesteś pewna, że ochrona była włączona? Pamiętaj również, że po włączeniu chronienia arkusza należy zapisać plik inaczej zmiany nie zostaną zapamiętane.

   Pozdrawiam,

   1. Tak, jestem pewna, hasło było ustawione. Po otwarciu pliku na innym komputerze (z wersją excel 97-2003) można zdjąć ochronę bez podania hasła, które było ustawione w wersji 2016. Na razie jedynym rozwiązaniem jakie działa jest zapisanie „pierwotnego” pliku w wersji 97-2003, wtedy aby wyłączyć ochronę trzeba wpisać hasło – nie do końca mi to jednak odpowiada.

 8. Witam,
  Prośba o podpowiedź. Czy jest możliwość w jednym arkuszu, przykładowo „Arkusz1”, ukryć kolumnę i zablokować możliwość jej odkrycia? Chodzi o brak możliwości podejrzenia części danych przez innych użytkowników.
  Czyli ukrywamy kolumnę/kolumny i nikt nie może jej bez hasła odkryć, wszystko w obrębie jednego arkusza.

  1. Witaj Katarzyno,

   Jeżeli chcesz w arkuszu ukryć kolumnę i uniemożliwić jej podgląd przez innych użytkowników, to po jej ukryciu należy włączyć chronienie arkusza (Recenzja > Zmiany > Chroń arkusz). Pamiętaj, żeby nie zaznaczać opcji pozwalającej na Formatowanie kolumn, bo wtedy będzie można je okrywać pomimo tego, iż arkusz jest chroniony.

   Pozdrawiam

 9. Panie Michale
  Jak zwykle świetny tekst, ale jednak mam pytanie.
  Potrzebuję ogólnie zablokować arkusz przed osobami postronnymi (mam więc hasło przy otwieraniu pliku). Chciałbym jednak umożliwić edycję kilku osobom które mogą podglądać arkusz (a innym nie). Mogę skorzystać z ochrony arkusza w zakładce „recenzja”, ale chciałbym żeby wyskakiwało okno z polem hasła automatycznie jak ktoś próbuje wprowadzić zmiany (bez potrzeby odblokowywania arkusza w polu recenzja). Wykonalne?

  Pozdrawiam

  1. Witaj Matt,

   Dzięki za ciekawe pytanie. 🙂 Nie testowałem żadnego rozwiązania, więc ciężko mi jednoznacznie odpowiedzieć czy to da się zrobić czy nie. W VBA mamy takie zdarzenie Worksheet_Change, które monitoruje każdą zmianę w arkuszu i zasadniczo powinniśmy od tego wyjść. Problem polega na tym, że mając chroniony arkusz za każdym razem przy próbie wprowadzenia jakiejkolwiek wartości do komórki pojawia się komunikat informujący o włączonej ochronie. Należałoby w takim razie spróbować ze zdarzeniem Worksheet_SelectionChange (wykrywa każdą zmianę bieżącej komórki lub zakresu). Wtedy mógłby wyświetlać okno dialogowe z prośbą o weryfikację użytkownika. Jeśli jest autoryzowany, to zdejmujemy ochronę na czas edycji, jeśli nie, to jakiekolwiek zmiany nie są dopuszczone. Całość jest blokowana ponownie przy zamknięciu skoroszytu. Ale to takie teoretyczne rozważania, które należałoby sprawdzić w rzeczywistości czy będzie prawidłowo funkcjonować oraz czy i w jakim stopniu wpłynie to na szybkość pracy.

   Pozdrawiam

 10. Witam,
  Zwracam się z prośbą o radę jak uniemożliwić innym użytkownikom skoroszytu wprowadzanie zmian w już wprowadzonych rekordach, a umożliwić im jedynie uzupełnianie danych w nowych. Dziękuję!

  1. Witaj Olu,

   To jest kolejne ciekawe pytanie. 🙂 Excel nie oferuje takiej możliwości „by default”. Podobnie jak w pytaniu powyżej należałoby spróbować zaimplementować rozwiązanie oparte o VBA. Jeżeli dane są zorganizowane w formie tabelarycznej, to można by określać położenie ostatniego wiersza tabeli, a następnie sprawdzać czy użytkownik próbuje dopisać coś w pierwszym wierszu pod nią i wtedy mu to umożliwiać. Jest tutaj jednak więcej zapytań, bo co np. w sytuacji, jeśli ktoś chce nie wpisać a wkleić powiedzmy dziesięć nowych wierszy? To wymagałoby już większego zastanowienia się i przetestowania dostępnych rozwiązań. Ale bez VBA nie obejdzie się.

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *