excelpogodzinach-logo
Drukowanie komentarzy - Excel Po Godzinach

Jak wydrukować komentarze umieszczone w arkuszu?

Większość z nas potrafi bez problemu wstawić komentarze do komórek arkusza kalkulacyjnego. Sytuacja nieco się komplikuje kiedy potrzebujemy umieścić je na wydruku. Nie zawsze wiemy jak to zrobić, tymczasem zadanie jest wyjątkowo proste.

Etap drukowania arkuszy jest poprzedzony konfiguracją ustawień strony, które umożliwiają użytkownikowi wybór czy komentarze wstawione do komórek mają być drukowane na końcu arkusza, tak jak w arkuszu czy też mają być pominięte.

Na końcu arkusza

Jeżeli zależy Ci na uporządkowaniu drukowanych informacji, to zasadnym wydaje się skorzystanie z opcji umieszczania komentarzy na końcu wydruku. W takim przypadku Excel najpierw drukuje obszar arkusza, a następnie na kolejnej stronie lub stronach zamieszcza wszystkie komentarze dotyczące tego obszaru.

Ustawienie drukowania komentarzy na końcu arkusza wymaga wykonania kilku prostych czynności opisanych poniżej.

KROK 1: Na wstążce Excela wybierz kartę Układ strony.
KROK 2: W grupie Ustawienia strony kliknij polecenie Tytuły wydruku. Możesz również kliknąć małą strzałkę umieszczoną w prawym dolnym rogu grupy.
 
Drukowanie komentarzy - Excel Po Godzinach
KROK 3: W oknie dialogowym Ustawienia strony upewnij się, że aktywna karta to Arkusz.
KROK 4: W sekcji Drukuj kliknij na rozwijaną listę opcji dla pozycji Komentarze, a następnie wybierz Na końcu arkusza.
 
Drukowanie komentarzy - Excel Po Godzinach
KROK 5: Naciśnij przycisk OK w celu potwierdzenia zmiany. Możesz również kliknąć przycisk Podgląd wydruku, aby od razu zobaczyć w jaki sposób informacje zostaną rozmieszczone na wydruku.
 
Drukowanie komentarzy - Excel Po Godzinach
 
Drukowanie komentarzy - Excel Po Godzinach
 

Warto zapamiętać!

Podgląd wydruku możemy szybko włączyć korzystając ze skrótu klawiaturowego Ctrl + F2.

Działanie tej opcji jest bardzo proste. Otóż Excel sprawdza każdą komórkę w każdym wierszu drukowanego obszaru arkusza w poszukiwaniu komentarzy. Jeśli komentarz zostanie znaleziony, to na końcu wydruku umieszczone zostają dwie informacje – adres komórki zawierającej komentarz oraz jego treść.
 
Drukowanie komentarzy - Excel Po Godzinach
Umieszczając komentarze na końcu wydruku warto, abyś dodatkowo zaznaczył w ustawieniach strony (karta Arkusz, sekcja Drukuj) opcje Linie siatki oraz Nagłówki wierszy i kolumn. W przeciwnym razie odnalezienie na wydruku konkretnej komórki arkusza może okazać się nie lada wyzwaniem.
 
Drukowanie komentarzy - Excel Po Godzinach

Tak jak w arkuszu

Jeżeli przedstawione powyżej rozwiązanie nie jest tym, którego szukasz, to w takim przypadku możesz skorzystać z drugiej opcji, czyli drukowania komentarzy dokładnie tak jak są one widoczne w arkuszu kalkulacyjnym.

Zanim jednak przejdziesz do samego drukowania nie zapomnij na karcie Recenzja włączyć polecenie Pokaż wszystkie komentarze.
 
Drukowanie komentarzy - Excel Po Godzinach
Możesz również zaznaczyć poszczególne komórki zawierające komentarze i użyć polecenia Pokaż/Ukryj komentarz. W takim przypadku na wydruku pojawią się tylko niektóre z nich.
 
Drukowanie komentarzy - Excel Po Godzinach
Jeżeli nie użyjesz żadnego z powyższych poleceń, to na wydruku umieszczona będzie tylko zawartość arkusza (bez żadnych komentarzy).

W celu ustawienia drukowania komentarzy tak jak są one zaprezentowane w arkuszu należy wykonać wszystkie 5 kroków opisanych powyżej, przy czym w kroku 4 należy wybrać opcję Tak jak w arkuszu zamiast opcji Na końcu arkusza.
 
Drukowanie komentarzy - Excel Po Godzinach

Oczywiście mając wiele komentarzy w arkuszu powinieneś je rozstawić w taki sposób, aby nie nachodziły na siebie lub na zawartość sąsiadujących ze sobą komórek. W przeciwnym razie wydruk będzie mało czytelny, a jego przydatność niewielka.
 
Drukowanie komentarzy - Excel Po Godzinach

Brak komentarzy

Na koniec pozostała trzecia opcja drukowania, w której żaden z umieszczonych w komórkach komentarzy nie pojawia się na wydruku. Jeżeli masz do czynienia z nowym skoroszytem, to domyślnie komentarze nie są drukowane. Jeśli jednak wcześniej użyto innej opcji (na końcu arkusza lub tak jak w arkuszu), to ponownie w kroku 4 należy wybrać opcję (brak).
 
Drukowanie komentarzy - Excel Po Godzinach

Jak widzisz zagadnienie drukowania komentarzy nie jest skomplikowane i wystarczy przećwiczyć je, abyś przy najbliższej okazji mógł bez problemu wzbogacić wydruki arkusza o dodatkowe informacje w postaci komentarzy wstawionych do komórek.

Ponieważ nową wiedzę lepiej zapamiętujemy, kiedy samodzielnie przećwiczymy poszczególne etapy, dlatego poniżej zamieszczam link do skoroszytu użytego w tym artykule.

   Jak wydrukować komentarze umieszczone w arkuszu? – Excel Po Godzinach

Życzę Ci owocnej nauki i dalszego zgłębiania excelowej wiedzy. 🙂

2 myśli na temat “Jak wydrukować komentarze umieszczone w arkuszu?

 1. Dzień dobry p. Michale lekcja przeprowadzona bardzo dobrze merytorycznie nic dodać nic ująć. Wysoki poziom omówienia przedmiotowego tematu nie ma się do niczego za przeproszeniem doczepić. Jeśli można chciałbym również prosić, aby Pan zrobił dodatkową lekcję do.t ogólnie drukowania w Excelu z czym użytkownicy najczęściej się spotykają i jakie mają problemy z drukowaniem i poruszył w tej lekcji następujące tematy-wątki dot. min.
  • Drukowanie arkuszy
  • Drukowanie tabel
  • Drukowanie wykresów
  • Drukowanie wybranych elementów do wydrukowania
  • Umieszczanie powtarzających się wierszy lub kolumn na wydruku
  • Kopiowanie ustawień strony pomiędzy arkuszami
  • Drukowanie arkusza na jednej stronie
  • Unikanie drukowania określonych wierszy
  • Drukowanie zawartości komórki w obrębie nagłówka lub stopki
  • Uniemożliwienie drukowania obiektów
  • Drukowanie nieciągłych zakresów komórek na jednej stronie
  • Kopiowanie ustawień strony pomiędzy arkuszami
  • Drukowanie wielu arkuszy skoroszytu
  Uważam, że taka lekcja jest potrzebna i tego życzą sobie czytelnicy pańskiego bloga jak również użytkownicy Excela i jak będzie tak extra omówiona jak omawiany temat to wszyscy będą zadowoleni z takiego nauczania Excela .Wszystko dokładnie rozpisanie poszczególne tematy. Pozdrawiam i trzymam kciuki za dalsze prowadzenie blogu o tematyce Excela. Pomaga Pan w zrozumieniu Excela zwykłym Kowalskim i to jest najważniejsze.Jankesd

  1. Witaj Jankesd! Cieszę się, że powyższy tekst uznajesz za przydatny. 🙂 Mam nadzieję, że również pozostali Czytelnicy bloga myślą podobnie. Co do Twojej propozycji, to tych scenariuszy jest tak wiele, że mógłbym z nich zrobić krótki przewodnik po drukowaniu w Excelu (tego nie wykluczam), albo kilka artykułów z poradami, żeby nikogo nie przytłoczyć ilością informacji. Póki co przygotowuję nowość dla moich Czytelników, która powinna pojawić się już we wrześniu.

   Pozdrawiam,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *