excelpogodzinach-logo
Aparat fotograficzny w Excelu - Excel Po Godzinach

Aparat fotograficzny w Excelu

Zastanawiasz się co może mieć wspólnego aparat fotograficzny z arkuszem kalkulacyjnym? W jaki sposób można znaleźć dla niego zastosowanie w pracy z danymi? Czy chodzi o fizyczne urządzenie czy może o narzędzie umieszczone w programie? Szukałeś go na wstążce Excela? Nie znalazłeś? W takim razie śpieszę z wyjaśnieniem.

Aparat fotograficzny – cóż to takiego?

Zacznijmy od definicji pochodzącej z Wikipedii, gdzie aparat fotograficzny definiowany jest jako „urządzenie służące do wykonywania zdjęć„. Urządzenie a raczej narzędzie, o którym tu piszę, nie ma formy fizycznej. Jest ono przeznaczone do wykonywania „zdjęć” komórkom lub ich zakresom i wyświetlania ich w miejscu wskazanym przez użytkownika. Jest to pewnego rodzaju zrzut ekranu, przy czym jego istotną zaletą jest fakt, iż obraz ten jest dynamicznie aktualizowany wraz z każdą zmianą danych źródłowych.

W jaki sposób możesz wykorzystać ten aparat i dlaczego (prawdopodobnie) nie robiłeś tego do tej pory? Przede wszystkim uważam, że jest to świetne narzędzie, które sprawdza się przy tworzeniu paneli menedżerskich, czyli popularnych dashboardów. Jesteś w stanie wykonać zdjęcia wybranych komórek przedstawiających przykładowo kluczowe dane liczbowe i/lub wykresy, a następnie zebrać je wszystkie w jednym miejscu arkusza tak, aby ułatwić kontrolę i analizę najważniejszych wskaźników.

Oczywiście nie wszyscy użytkownicy Excela (być może Ty również jesteś w tej grupie) wiedzą w jaki sposób dotrzeć do tego narzędzia. Wynika to z faktu, iż jest ono „solidnie” ukryte w Excelu. Nie znajdziesz go na żadnej karcie wstążki, próżno również szukać go na pasku narzędzi Szybki dostęp. Nie załamuj jednak rąk, ponieważ już za chwilę zdradzę Ci, w jaki sposób możesz do niego dotrzeć. :)

Dodajemy aparat fotograficzny w Excelu

Poniżej w kilku krokach opisałem proces umieszczenia polecenia Aparat fotograficzny na pasku narzędzi Szybki dostęp. Wystarczy, że wykonasz kilka prostych czynności, aby na stałe mieć dostęp do tego narzędzia.

KROK 1: Kliknij pasek narzędzi Szybki dostęp prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz polecenie Dostosuj pasek narzędzi Szybki dostęp.
 
Aparat fotograficzny w Excelu - Excel Po Godzinach

KROK 2: W oknie dialogowym Opcje programu Excel z widoczną zakładką Pasek narzędzi Szybki dostęp, z listy rozwijanej w lewym górnym rogu tej zakładki wybierz opcję Polecenia, których nie ma na Wstążce.
 
Aparat fotograficzny w Excelu - Excel Po Godzinach

KROK 3: W okienku z listą poleceń odszukaj pozycję Aparat fotograficzny, zaznacz ją i kliknij przycisk Dodaj.
 
Aparat fotograficzny w Excelu - Excel Po Godzinach

KROK 4: Kliknij przycisk OK, aby zamknąć okno dialogowe Opcje programu Excel.
 
Aparat fotograficzny w Excelu - Excel Po Godzinach
Aparat fotograficzny w Excelu - Excel Po Godzinach

Gotowe! Polecenie zostało umieszczone na pasku narzędzi Szybki dostęp (widoczna ikona aparatu fotograficznego). Od teraz możesz zacząć robić zdjęcia. :)

Jak korzystać z aparatu fotograficznego?

Używanie tego narzędzia do fotografowania komórek arkusza jest dziecinnie proste. Cała obsługa sprowadza się do wykonania kilku czynności opisanych poniżej.

KROK 1: Zaznacz komórkę lub zakres komórek, którym chcesz zrobić zdjęcie.
 
Aparat fotograficzny w Excelu - Excel Po Godzinach

KROK 2: Kliknij polecenie Aparat fotograficzny na pasku narzędzi Szybki dostęp.
KROK 3: Kliknij w dowolnym miejscu arkusza, gdzie chcesz umieścić (na warstwie rysunkowej) dynamiczny obraz przedstawiający skopiowany zakres. Przypominam, że każda zmiana wprowadzona w zakresie źródłowym zostanie odzwierciedlona na wykonanym zdjęciu.
 
Aparat fotograficzny w Excelu - Excel Po Godzinach

KROK 4: Dostosuj rozmiar i miejsce wklejonego obrazu.
KROK 5: Jeżeli wymaga tego sytuacja, możesz sformatować obraz za pomocą dodatkowych opcji formatowania. Aby je włączyć kliknij zdjęcie prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz Formatuj obraz. Możesz też zaznaczyć obraz i z poziomu wstążki kliknąć kartę Narzędzia obrazów > Formatowanie.

Aparat fotograficzny w użyciu – o tym warto wiedzieć

Jak już wielokrotnie powtarzałem każde zdjęcie wykonane za pomocą tego narzędzia tworzy dynamiczny obraz zakresu komórek. Jeśli którakolwiek wartość zakresu źródłowego ulegnie zmianie, obraz pokaże to natychmiast.

Klikając na tak wykonany obraz zauważysz, że w pasku formuły wyświetlone jest odwołanie do zakresu komórek zaprezentowanych na zdjęciu. To oznacza, że możesz określić zakres komórek jakie mają być wyświetlane w naszym obiekcie.
 
Aparat fotograficzny w Excelu - Excel Po Godzinach
Pamiętaj, że decydując się na zmniejszenie wielkości obrazu może on stracić na ostrości i przestać być czytelny.

Ponadto wydrukowany obraz wykonany za pomocą aparatu fotograficznego również może nie zachwycać jakością. Może więc lepiej będzie oglądać go na ekranie monitora?

Jeżeli w sfotografowanym zakresie ukryjesz kolumnę lub wiersz, to znikną one również z wyświetlanego obrazu. Aparat fotograficzny nie bierze pod uwagę ukrytych komórek, ponieważ bazuje na ich rozmiarze.

Aparat fotograficzny może również znaleźć zastosowanie w sytuacji, kiedy chcesz monitorować wartości poszczególnych komórek. Wtedy robisz im zdjęcia, gromadzisz razem i masz pełen pogląd na sytuację. Owszem, mógłbyś zastosować Okno czujki (Formuły > Inspekcja formuł > Okno czujki), ale w przypadku użycia aparatu decydujesz o dokładnej lokalizacji obrazów umieszczonych w warstwie obiektowej arkusza. Warto to rozważyć.

Czy istnieje alternatywa dla aparatu fotograficznego?

Zapewne nie będzie to dla Ciebie nowość, ale zawsze można znaleźć jakieś alternatywne rozwiązanie tego samego zadania. Podobnie jest w tym przypadku. Otóż możesz skopiować komórkę lub ich zakres, a następnie wkleić specjalnie jako Obraz połączony.

KROK 1: Zaznacz komórkę lub zakres komórek, które chcesz przedstawić jako obraz.
KROK 2: Prawym przyciskiem myszy kliknij zaznaczony zakres, a następnie wybierz polecenie Kopiuj lub użyj skrótu klawiaturowego Ctrl + C, aby skopiować komórki.
KROK 3: Kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu arkusza, gdzie chcesz umieścić obraz, potem wskaż polecenie Wklej specjalnie i w kategorii Inne opcje wklejania wybierz Obraz połączony.
 
Aparat fotograficzny w Excelu - Excel Po Godzinach

Czy jest jakaś szczególna różnica pomiędzy dwiema metodami obrazowania zakresów komórek? Okazuje się, że tak. Otóż tylko polecenie Aparat fotograficzny umożliwia wykonanie zdjęcia tabelom Excela. W przypadku alternatywnego rozwiązania zaprezentowanego powyżej najpierw będziesz musiał zamienić tabelę na zakres, a dopiero potem Excel pozwoli wkleić skopiowany obszar jako połączony obraz. Oczywiście w następnym kroku możesz zakres źródłowy zamienić z powrotem na tabelę.

Czy aparat fotograficzny w Excelu może okazać się przydatny i czy warto z niego korzystać? Odpowiedź na to pytanie przynajmniej częściowo zależeć będzie od tego co tak naprawdę robisz w Excelu. Sądzę jednak, że warto przetestować przedstawione narzędzie.

Uśmiech proszę! Pstryk! 😉

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to dołącz do grona Czytelników bloga Excel Po Godzinach, którzy każdego tygodnia otrzymują sprawdzone porady, wskazówki oraz rozwiązania nietypowych problemów.

2 myśli na temat “Aparat fotograficzny w Excelu

  1. Dzień dobry p. Michale. Wielki „szacun” za opracowany temat dot. aparatu fotograficznego w Excelu. Jest to jeden z najlepszych artykułów omawiający zapomniany temat w Internecie, którego przeczytałem. Z treści prezentowanego materiału widać wysoki poziom wiedzy autora na temat Excela i jest to w chwili obecnej rzadkość wśród szkoleniowców, którzy potrafią tak „fajnie” i ciekawie opowiadać o nim. W fachowej literaturze temat jest delikatnie mówiąc encyklopedycznie tylko wspomniany. Natomiast na przeróżnych kursach nie jest prezentowany ,jakby jego nie było, a szkoda. Dobrze jest, iż p. Michał nadal aktywnie umieszcza nowe artykuły na swoim blogu i mam nadzieje, że po wakacjach pojawi się również cały cykl nowych interesujących artykułów na temat Excela o które proszą czytelnicy w miarę możliwości i czasu. Jedynie chciałbym, aby była krótka informacja jaki pojawi się następny temat.

  2. Cześć Jankesd!

    Dziękuję za komentarz i super opinię. :) Nowe artykuły czekają albo na publikację, albo na opracowanie, ale na pewno będą się pojawiać w miarę regularnie. Niestety nie jestem w stanie odpowiadać na wszystkie prośby Czytelników od razu. A co się tyczy informacji o następnych tematach, to nie zamierzam póki co robić zapowiedzi.

    Pozdrawiam,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *